O izolácii stropov

Ak sa bavíme o tom, kadiaľ z domov a objektov všeobecne uniká teplo, odborníci hovoria o takzvanej "obálke". Je to vlastne podlaha, steny, okná a dvere, strop a strecha. To všetko "obaľuje" dom a má vplyv na to, kadiaľ a v akom množstve teplo uniká. Máme konštrukcie, ktorými uniká veľa tepla (napr. okná) a naproti tomu miesta, kadiaľ uniká tepla málo (podlaha domu).

Bilancia tepla rodinného domu

Zdroj: http://www.energyweb.cz

Pokiaľ chceme veľa ušetriť a málo do toho investovať (ako sa hovorí za málo peňazí veľa muziky), musíme začať tam, kde uniká veľa tepla. Ako sme sa učili už v škole, teplý vzduch stúpa nahor. Od kachlí alebo kúrenia vystúpi teplý vzduch k stropu a ak nie je strop dobre izolovaný, prejde na povalu a unikne z domu preč. Ak teda chceme rýchlo ušetriť, ako prvý krok by sme mali zvážiť zateplenie stropu.

Izolácia stropu je doslova „za babku“. Ak zvážime, že napríklad za zateplenie fasády zaplatíme tisíce EUR (cca 10 – 25 tis.), za strop je to 10x menej! Je to rýchle a vysoko účinné riešenie. V strope totiž nie sú okná ani dvere, nemusíte robiť omietky a na povalu vedie len jeden malý vstup, obvykle 40x60 cm. Strop tvorí veľkú plochu domu, a preto ním unikne veľa tepla. Stavebné firmy, alebo remeselníci toto opatrenie väčšinou neodporúčajú, pretože je pomerne lacné. Radšej odporučia zateplenie fasády a výmenu okien podľa nich za výhodnú cenu, z ktorej majú vždy slušný zisk. Je to ale škoda, pretože návratnosť investícií vložených do izolácie stropu je priam raketová. Poznáme prípady, kedy sa izolácia zaplatila do 3 rokov. Spravidla sa však pohybuje od 4-8 rokov, podľa druhu domu a režimu vykurovania.

Nezáväzná objednávka

Akčné ponuky a zľavy